AZƏRBAYCANDA KRİPTOVALYUTA TƏNZİMLƏNMƏSİ VƏ QANUNLARI
İstənilən fiziki və ya hüquqi şəxs kriptovalyuta fəaliyyətinə başlamazdan əvvəl (blokçeyn texnologiyası, bitkoin mayninqi və s.) Azərbaycan Respublikasının Kriptovalyuta qaydaları və qanunlarını təhlil etməlidir. Azərbaycan Kriptovalyuta Qaydalarına gəldikdə, istənilən yerli və ya xarici şəxs kriptovalyuta fəaliyyətinə, yəni bitkoin mayninqinə və ya kriptovalyuta alınmasına sadəcə olaraq qanunla qadağan olunmadığına görə cəlb edilə bilər. Bununla belə, Azərbaycanda kriptovalyutadan istifadə ilə bağlı müəyyən hüquqi məhdudiyyətlər tətbiq olunacaq, çünki bunlar Azərbaycanda qanuni ödəniş vasitəsi kimi qəbul edilmir.
Bəzən bizə sual alırıq ki, Azərbaycan vətəndaşları və ya Azərbaycanda xarici vətəndaşlar onlayn kriptovalyuta almaq hüququna malikdirlərmi? Bu xidmətlərdə istifadə edilən kriptovalyutaların növü mayninq ölkəsinə uyğun olaraq əldə olunur. Azərbaycandan ödənişlər Azərbaycanda lisenziyalı banklar vasitəsilə həyata keçiriləcək. Bu cür əməliyyatlar qanunla qadağan edilmir və hesab sahibi bank hesabındakı vəsaitdən əmlak üzərində sərəncamın digər formaları kimi istifadə etməkdə sərbəstdir. Qeyd etmək lazımdır ki, onlayn kriptovalyuta alqı-satqısının müəyyən vergi təsirləri tətbiq olunacaq.
İndi isə bir az daha Azərbaycan Respublikasının Kriptovalyuta qanunları haqqında danışaq. Blokçeyn texnologiyası və kriptovalyuta anlayışları hüquqi sahədə yenidir və bu baxımdan bu sahəni tənzimləyən birbaşa normativ akt (qanun, Nazirlər Kabinetinin qərarı, sərəncam və ya qaydalar) yoxdur. Bununla belə, kriptovalyuta anlayışı Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə tam yad deyildir. Belə ki, qanunvericilikdə bu anlayışa yalnız bir- Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən təsdiq edilmiş “Marja ticarəti Qaydası” kimi müəyyən edilən qaydalarda istinad olunur. Bu Qaydanın 7.2-ci maddəsində göstərilir ki, investisiya şirkətinin fərq müqaviləsi üzrə müştərilərinə (institusional və peşəkar investorlar istisna olmaqla) təqdim etdiyi maksimum kredit həddi aşağıdakı qaydada müəyyən edilir: … 7.2.4. baza aktivi kriptovalyuta (rəqəmsal valyuta) olan fərq müqavilələri üzrə 2:1.
Qayda fərq müqaviləsinə aşağıdakı kimi tərif verir: baza aktivin alış/satışı üzrə mövqenin açılış və bağlanış qiymətləri arasındakı fərqin müqavilə bağlayan tərəfə ödənilməsini nəzərdə tutan müqavilə.
Qaydalara əsasən Azərbaycan kriptovalyutası tənzimləməsinə dair yeganə istinad (dolayı yolla olsa da) kriptovalyutanı rəqəmsal valyuta və deməli, ənənəvi mənada rəsmi tender və ya valyutaya ekvivalent olmasa da, valyuta növü kimi müəyyən edir.
Yuxarıda göstərilənləri nəzərə alaraq, kriptovalyuta fəaliyyəti (bitkoin mayninqi) “Elektron ticarət haqqında” və “Valyuta tənzimi haqqında”, “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında”, “Mülki Məcəllə” (54-cü fəsil) ilə uyğunluq təşkil edir. Lakin bu qanunlar müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasında elektron ticarəti və Azərbaycan Respublikasında valyuta tənzimləməsini, Azərbaycan Respublikasında investisiya qiymətli kağızlarını tənzimləyir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 11-ci maddəsinin 2-ci bəndinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının daxili suları, Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan hissəsi, Azərbaycan Respublikasının üzərindəki hava məkanı Azərbaycan Respublikasının ərazisinin tərkib hissəsidir. Bununla da, internet məkanı özlüyündə Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil deyil və cari məsələ bu qanunlarla tənzimlənmir.
Adı çəkilən fəaliyyətin qanuniliyinə gəldikdə, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının aşağıdakı müddəalarına əsasən, bitkoin/bitkoin mayninq sahəsində kriptovalyuta fəaliyyəti qanunidir:
Maddə 59. Azad sahibkarlıq hüququ, hər kəs öz imkanlarından, qabiliyyətindən və əmlakından sərbəst istifadə edərək təkbaşına və ya başqaları ilə birlikdə azad sahibkarlıq fəaliyyəti və ya qanunla qadağan edilməmiş digər iqtisadi fəaliyyət növü ilə məşğul ola bilər; Maddə 71.9. Qanuna zidd olan vəzifələrin icrasının yolverilməzliyi, hər kəs qanunla qadağan olunmayan hərəkətləri edə bilər və heç kəs qanunla nəzərdə tutulmayan hərəkətləri etməyə məcbur edilə bilməz.
Fəaliyyətin qanuniliyinə gəldikdə isə, qeyd edək ki, internet üzərindən keçirilən idman və mərc oyunları üçün Cinayət və İnzibati Xətalar məcəllələrində müvafiq sanksiyalar müəyyən edilmişdir. Müqayisə üçün bildirək ki, sözügedən Məcəllələrdə internet üzərindən kriptovalyuta mübadiləsi əməliyyatları üçün heç bir məhdudiyyət və ya qadağa müəyyən edilmir.
Müştərilərin Azərbaycandakı bank hesablarından xaricə ediləcək ödənişlərin qanuniliyinə gəlincə, Azərbaycan Respublikasının kriptovalyuta qanunlarına əsasən, belə əməliyyatlar Mərkəzi Bank tərəfindən təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasının rezidentlərinin xarici valyutada, habelə qeyri-rezidentlərin milli və xarici valyutada əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”nın 4.3-cü maddəsi ilə tənzimlənir və icazə verilir. Yekun olaraq, bununla bağlı heç bir fərqli qayda ortaya qoymuş presedent hüququ yoxdur.
Son olaraq qeyd edək ki, bitkoin mayninqi və ya hər hansı digər kriptovalyuta fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Kriptovalyuta qanunları ilə tənzimlənməsə də, belə fəaliyyət Azərbaycan Respublikasının heç bir qanunu ilə qadağan edilmir.
Vergi sahəsində Azərbaycanın Kriptovalyuta Qaydaları belədir:
Əlavə Dəyər Vergisi (ƏDV): Elektron ticarət kimi xaricdən kriptovalyutaların alınması Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 169.3-cü maddəsinə əsasən ƏDV məqsədləri üçün vergi tutulan əməliyyatlar hesab edilir. 169.3-cü maddədə həmçinin qeyd olunur ki, ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmayan qeyri-rezidentə elektron ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə görə vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxslər tərəfindən ödənişlər aparılarkən bu maddə ilə müəyyən edilmiş qaydada qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğə ƏDV hesablanmalı və ödənilməlidir. ƏDV əməliyyatı həyata keçirən yerli banklar və ya xarici bankların Azərbaycan Respublikasındakı filialı tərəfindən alıcının hesabından hesablanaraq tutulmalıdır. Ödəmə mənbəyində vergi (ÖMV): Azərbaycan Respublikasının rezidentləri tərəfindən qeyri-rezidentə məxsus elektron pul kisəsində yaradılmış hesaba pul köçürərkən yerli banka və ya əməliyyatları həyata keçirən xarici bankın filialı həmin rezidentdən köçürülən məbləğin 10%-i həcmində ÖMV tutmalıdır. Mənfəət vergisi: Vergi Məcəlləsinin 99.3.8-ci maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisinin aktivlərinin ilkin qiymətinin artdığını göstərən hər hansı digər gəlir (əmək haqqı istisna olmaqla) qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə edilən gəlir hesab edilir. Bu halda belə əməliyyatlardan mənfəət əldə edən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçota alınmalı və Vergi Məcəlləsinin 101.2-ci maddəsinə uyğun olaraq növbəti ilin mart ayının 31-dək 14 faiz mənfəət vergisi ödəməlidir.
Nəticə etibarı ilə qeyd edək ki, bank əməliyyatları davam etdirərkən bilavasitə bankdan 18% ƏDV və 10% ÖMV tutulur və Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan Kriptovalyuta qanunlarına uyğun olaraq şəxs öz kriptovalyutalarını satarkən Mənfəət vergisi yaranır.
Bu fəaliyyətin qanuniliyi ilə bağlı əlavə arqument ondan ibarətdir ki, vergi orqanının açıqlamasına əsasən, bu cür fəaliyyət elektron ticarət əməliyyatı kimi vergitutma obyekti olacaqdır. Əgər fəaliyyət Azərbaycan Kriptovalyuta Qaydalarına uyğun olaraq qeyri-qanuni hesab olunsaydı, qeyri-qanuni gəlirlər üzrə müvafiq vergitutma (Vergi Məcəlləsinin 66-cı maddəsi) tətbiq olunardı. Nəhayət, bununla bağlı müvafiq presedent hüququ mövcud deyildir.
Vurğulamaq lazımdır ki, bu məqalə Azərbaycanda kriptovalyutanın tənzimlənməsi ilə bağlı hüquqi məsləhət deyildir və ya rəsmi hüquqi mövqeni əks etdirmir və buna görə də, bizim hüquqi rəyimiz kimi istinad oluna bilməz. Müxtəlif hallarda müəyyən istisnalar və qanunların müxtəlif şərhləri tətbiq oluna bilər. Bu səbəblə də, Azərbaycanın kriptovalyuta qaydaları və qanunları ilə bağlı hüquqi rəy sorğuları və ya hüquqi suallara aydınlıq gətirmək üçün bizə müraciətlər ünvanlamağınız məsləhət olunur.

Any individual or legal entity should analyze the Cryptocurrency rules and laws of the Republic of Azerbaijan before starting cryptocurrency activities (blockchain technology, bitcoin mining, etc.). As far as the Azerbaijan Cryptocurrency Regulations are concerned, any local or foreign person can engage in cryptocurrency activities, i.e. bitcoin mining or cryptocurrency acquisition simply because they are not prohibited by law. However, certain legal restrictions will apply to the use of cryptocurrencies in Azerbaijan, as they are not accepted as legal tender in Azerbaijan.
Sometimes we are asked whether citizens of Azerbaijan or foreign citizens in Azerbaijan have the right to buy cryptocurrency online. The type of cryptocurrencies used in these services is obtained according to the mining country. Payments from Azerbaijan will be made through licensed banks in Azerbaijan. Such transactions are not prohibited by law and the account holder is free to use the funds in the bank account as other forms of disposal of property. It should be noted that certain tax implications of buying and selling cryptocurrency online will apply.
Now let's talk a little more about the Cryptocurrency laws of the Republic of Azerbaijan. The concepts of blockchain technology and cryptocurrency are new in the legal field, and in this regard there is no direct regulatory act (law, Cabinet of Ministers decision, order or regulations) regulating this area. However, the concept of cryptocurrency is not completely alien to the legislation of the Republic of Azerbaijan. So, in the legislation, this concept is referred to only in the rules defined as "Rule of Margin Trading" approved by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. Article 7.2 of this Regulation states that the maximum credit limit offered by the investment company to its clients (except for institutional and professional investors) under the contract for difference is determined as follows: ... 7.2.4.
The regulation defines a contract for difference as follows: an agreement that provides for the payment to the contracting party of the difference between the opening and closing prices of the position on the purchase/sale of the underlying asset.
The only reference to Azerbaijan's cryptocurrency regulation under the regulations (albeit implicitly) defines cryptocurrency as a digital currency and thus a type of currency, although not equivalent to official tender or currency in the traditional sense.
Taking into account the above, cryptocurrency activity (bitcoin mining) is in compliance with the "On Electronic Commerce" and "On Currency Regulation", "On the Securities Market", "Civil Code" (Chapter 54). However, these laws regulate e-commerce in the Republic of Azerbaijan and currency regulation in the Republic of Azerbaijan, investment securities in the Republic of Azerbaijan, respectively. According to Clause 2 of Article 11 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the internal waters of the Republic of Azerbaijan, the part of the Caspian Sea (lake) belonging to the Republic of Azerbaijan, the airspace above the Republic of Azerbaijan are part of the territory of the Republic of Azerbaijan. So,
Regarding the legality of the mentioned activity, it should be noted that according to the following provisions of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, cryptocurrency activity in the field of bitcoin/bitcoin mining is legal:
Article 59. The right to free entrepreneurship, everyone can engage in free entrepreneurship activity or other type of economic activity not prohibited by law, using their opportunities, abilities and property, alone or together with others; Article 71.9. Inadmissibility of performance of duties contrary to law, everyone can do actions not prohibited by law and no one can be forced to do actions not provided by law.
As for the legality of the activity, let's note that appropriate sanctions are defined in the Codes of Criminal and Administrative Offenses for sports and betting games conducted over the Internet. In comparison, the aforementioned Codes do not specify any restrictions or prohibitions for cryptocurrency exchange operations over the Internet.
Regarding the legality of payments to be made abroad from the bank accounts of customers in Azerbaijan, according to the cryptocurrency laws of the Republic of Azerbaijan, such transactions are regulated by Article 4.3 of the "Rules for transactions of residents of the Republic of Azerbaijan in foreign currency, as well as non-residents in national and foreign currency" approved by the Central Bank and allowed is given. In conclusion, there is no case law that has established a different rule in this regard.
Finally, note that although bitcoin mining or any other cryptocurrency activity is not regulated by the Cryptocurrency laws of the Republic of Azerbaijan, such activity is not prohibited by any law of the Republic of Azerbaijan.
In the field of tax, the Cryptocurrency Rules of Azerbaijan are as follows:
Value Added Tax (VAT): The purchase of cryptocurrencies from abroad, such as e-commerce, is considered a taxable transaction for VAT purposes under Article 169.3 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan. Article 169.3 also states that when payments are made by persons who are not registered with the tax authorities for providing works and services to a non-resident who is not registered for VAT purposes, VAT must be calculated on the amount to be paid to the non-resident in accordance with this article. and must be paid. VAT must be calculated and deducted from the buyer's account by local banks or branches of foreign banks in the Republic of Azerbaijan that carry out the transaction. Tax at source: When transferring money to an account created in an e-wallet owned by a non-resident by residents of the Republic of Azerbaijan to a local bank or a branch of a foreign bank carrying out operations, the resident must charge 10% of the amount transferred from that resident. Income tax: According to Article 99.3.8 of the Tax Code, any other income (except wages) that shows an increase in the initial value of the taxpayer's assets is considered income from non-entrepreneurial activities. In this case, the person making profit from such transactions should be registered as a taxpayer and pay 14 percent profit tax by March 31 of the following year in accordance with Article 101.2 of the Tax Code.
As a result, let's note that 18% VAT and 10% VAT are charged directly from the bank while conducting banking operations, and Profit tax arises when a person sells his cryptocurrencies in accordance with the current Cryptocurrency laws of the Republic of Azerbaijan.
An additional argument regarding the legality of this activity is that, according to the declaration of the tax authority, such activity will be subject to taxation as an electronic commerce transaction. If the activity was considered illegal according to the Azerbaijan Cryptocurrency Regulations, the corresponding taxation on illegal income (Article 66 of the Tax Code) would be applied. Finally, there is no relevant case law on this.
It should be emphasized that this article does not constitute legal advice or reflect an official legal position regarding the regulation of cryptocurrency in Azerbaijan and therefore cannot be referred to as our legal opinion. Certain exceptions and different interpretations of the law may apply in different cases. For this reason, it is recommended that you contact us for legal opinion requests or clarification of legal questions related to cryptocurrency rules and laws of Azerbaijan.